Raz na jakiś czas, każdy właściciel mieszkania lub domu jest zmuszony przeprowadzić remont, który wiąże się z niemałymi kosztami, hałasem i kurzem. Aby sprawnie przejść przez cały proces, konieczne jest szczegółowe zaplanowanie prac wykończeniowych, niezbędnych do wykonania. Na pomyślny efekt końcowy ma wpływ odpowiednia kolejność ich wykonania. Od czego zatem zacząć w pierwszej kolejności?

Zanim przystąpisz do malowania, zmierz i oblicz powierzchnię ścian. W ten sposób kupisz wystarczającą ilość farby. Jeżeli masz taką możliwość, wynieś meble z pomieszczeń, w których planujesz prace remontowe. Jeżeli ze względu na gabaryty nie jest to możliwe, zabezpiecz je dokładnie folią malarską. Nie zapomnij także o ochronie podłóg, listew przypodłogowych oraz gniazdek elektrycznych.  Pamiętaj, że odpowiednie zabezpieczenie ułatwi ci potem sprzątanie po zakończeniu remontu.

Jak zorganizować remont mieszkania? fot.: pixabay.com

Kolejność prac wykończeniowych

Na początku remontu wykonuje się zabudowy z płyt kartonowo-gipsowych, podwieszane sufity i dodatkowe ściany. Jest to także ostatnia okazja do wyburzania ścian lub, ewentualnie, do postawienia nowych. Gdy powyższe prace masz za sobą, czas na rozprowadzenie instalacji - elektrycznej, wodnej i kanalizacyjnej. W trakcie jej układania, jeszcze przed założeniem tynku, dobrze jest udokumentować umiejscowienie przewodów. W razie jakiekolwiek usterki szybko sprawdzisz, którędy przebiegają kable.

Kolejnym etapem prac wykończeniowych jest położenie gładzi na ścianach i sufitach. Zwieńczeniem etapu jest pierwsze malowanie. W między czasie można przystąpić do układania posadzki (parkiet, panele, deski podłogowe). Po ich założeniu czas na zamontowanie drzwi wewnętrznych. Kiedy drzwi są na swoim miejscu, ponownie, bardzo starannie malujemy ściany. Na sam koniec pozostaje  montowanie: zabudowy kuchennej wraz ze sprzętem AGD, mebli, lamp, karniszy, gniazdek czy listew przypodłogowych.

Gładź szpachlowa – jaka?

Aby ściany były idealnie gładkie konieczne jest położenie gładzi. Gruntowanie ujednolica powierzchnię ściany oraz gwarantuje lepszą przyczepność farby. Nie jest to proste zadanie. Oczyszczoną  ścianę należy dwukrotnie zagruntować, w odstępie około. 3 godzin. Po nałożeniu drugiej warstwy dobrze, aby ściana przez dobą dokładnie wyschła. Co do sposobów kładzenia gładzi, istnieją dwie możliwości. Pierwsza metoda to kładzenie "na mokro" - polega na nałożeniu na ścianę przy pomocy pistoletu specjalnej zaprawy, którą wygładza się przed wyschnięciem. Druga, bardziej uciążliwa metoda „na sucho”, polega na nałożeniu gęstej warstwy zaprawy na mokro. Po jej wyschnięciu i wyszlifowaniu, nakłada się warstwę kolejną, którą ponownie się szlifuje. Kładzenie gładzi to czynność, która wymaga dokładności. Wyrównywanie zaprawy jest bardzo żmudne i wymaga wprawy, dlatego dobrze jest zlecić to zadanie doświadczonemu specjaliście.

Malowanie ścian

Na odpowiednio przygotowanej powierzchni, malowanie nie powinno sprawiać większego problemu. Malowanie dobrze rozpocząć od sufitu. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, najpierw należy malować narożniki, potem pozostałe płaszczyzny ścian. Po kilku godzinach od nałożenia pierwszej warstwy, czynność należy powtórzyć.

Rynek oferuje wiele rodzajów farb do wnętrz. Aby dokonać odpowiedniego wyboru, dobrze jest zapoznać się z ich właściwościami, które zasugerują, w jakim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się ich użycie. Farby emulsyjne dzielą się na:

  • akrylowe - paroprzepuszczalne, posiadają bardzo dobre właściwości kryjące;
  • lateksowe - są elastyczne, dlatego sprawdzają się podłożach "pracujących";
  • lateksowo-akrylowe - odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz wilgoć, polecane do łazienek i kuchni;
  • winylowe - znajdują zastosowanie w wilgotnych pomieszczeniach;
  • emulsyjne z cząstkami krzemianowymi - oddychające, odporne na zmywanie i szorowanie.

Aby pod koniec remontu nie złapać się za głowę, zerkając na bilans wydatków, dobrze jest obliczyć wcześniej koszty całego przedsięwzięcia. Koszt remontu zależy od wielkości mieszkania, zakresu prac, rodzaju materiałów oraz robocizny. Przy tego typu obliczeniach pomocne mogą okazać się dostępne w sieci kalkulatory kosztów, które w przybliżeniu oszacują, na jakie koszty powinieneś być przygotowany.

Niektóre z prac wykończeniowych, jak m.in. malowanie ścian czy zakładanie oświetlenia, nie są skomplikowane i można je wykonać samemu. Dla odmiany, zakładanie instalacji grzewczej czy wykładanie płytek, to zadania dla specjalistów z doświadczeniem. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac oceń, które możesz wykonać samodzielnie, a które lepiej powierzyć sprawdzonej firmie remontowej.

Chcesz zlecić wykonanie prac wykończeniowych w swoim mieszkaniu lub domu? Poniżej możesz skorzystać z serwisu wymiany informacji pomiędzy osobami, które zlecają pracę, a wykonawcami:
http://oferia.pl/zlecenia/budowa-remont/remonty-i-wykonczenia

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem